Tabulky velikostí + FAQ

 

Dětská kola
 

velikost v palcích (průměr kola) výška dítěte v centimetrech orientační věk dítěte
12" 90 - 100 2 - 3 roky
14" 95 - 105 3 - 4 roky
16" 100 - 115 4 - 5 let
18" 110 - 120 5 - 6 let
20" 115 - 130 6 - 9 let
24" 125 - 155 9 - 12 let

 
Jízdní kola

 

výška postavy v cm výška rámu
do 168 cm 15", 16", S, do 44 cm
165-178 cm 17", 18", M, do 48 cm
175-188 cm 19", 20", L, do 52 cm
185-195 cm 21", 22", XL, do 55 cm
nad 195 cm 23", 24", do 61 cm

 

 

 

 

 

Jaké kolo si vybrat

Otázka,která bude trápit jistě každého kdo si dnes jde koupit jízdní kolo,protože nabídka jak značek,tak i typů jízdních kol na trhu je obrovská řada.K tomu nastupují názory „rádoby odborníků“,kteří jsou schopni zaručeně poradit tohle a tohle kolo je nejlepší. My tady zkusíme napsat náš osobní,ale doufáme,že úplně nestranný návod na výběr kola.


Pár základních pravd. Věřte tomu,že 95% dnešní světové produkce kol pochází z Asie a Indonésie. Výroba nejkvalitnějších kol se dnes zadává na Taiwanu,ale kola se dále vyrábějí v Číně,Vietnamu,Barmě… Můžeme mít americké značky jako je kupříkladu Trek či Specialized, německé-reprezentované kupříkladu značkami Cube či Ghost,či české Author nebo Pells…. Věřte tomu,že každá značka má ve své mateřské zemi pouze inženýring a marketing,ale samostatná výroba probíhá v Asii.

Také musíme podotknout,že žádná,ale opravdu žádná značka není ve světě ta NEJ v kompletním sortimentu. Některá lépe dělá jeden typ kol,další ten druhý. Ve většině případů při výběru kola by měl být pro kupujícího poměr kvality a ceny,který bývá u regionálních značek daleko příznivější oproti globálním značkám,díky menším nákladům na reklamu,distribuci a podobně. Zkuste si kupříkladu vyhledat a porovnat cenu a kvalitu pevného MTB kola s odpruženou vidlicí a kompletní sadou Shimano XTR od slovenské značky Kellys a kol renomovaných světových značek Cube,Trek,Specialized,Cannondale…

Dětská kola

V této kategorii je výběr samozřejmě závislý na stáří a velikosti dítěte. Tady padá volba na kola 12“, 16“, 20“, 24“ a také na kola 26“ se sníženými rámy.

Mějte na paměti,že méně je někdy více a zkuste se ptát,jestli dítě vážně potřebuje odpruženou vidlici či kotoučové brzdy. Náš názor je,že čím lehčí a jednodušší kolo pro naše malé přátele,tím lépe. Snad nejlepší sortiment dětských kol produkuje v současné době česká firma Universe agency se svými značkami Author a A-gang a také další regionální značky / Pells,Kellys,Superior…. /. Globální značky povětšinou kategorii dětských kol mírně opomíjejí.

Kola pro dospělé

Tady je hlavní otázkou,kterou si každý kdo má zájem o koupi kola musí sám zodpovědět a ta zní Kam a jak budu na kole jezdit? Věřte tomu,že celoodpružené horské kolo, není vážně ten nejlepší prostředek pro nedělní vyjíždku na kole s dětmi po městských cestách ani silnicích 3. třídy.

Bohužel,ve většině myslí v našich krajích je zakořeněn názor, že jediné správné kolo je kolo horské. V důsledku toho lze pak potkat chlapy jezdící na ranní šichtu po silnici s těmi nejhrubšími plášti, hodícími se jen a pouze do toho nejhrubšího bahna, které si lze na cestách představit. Nemluvě o „rychlých“ pruzích nástřiku,které na onom člověku zanechává sebemenší mokrý neřád na silnicích.

Co takhle raději trekkingové kolo, snad i bez odpružené vidlice,ale plně vybavené blatníky,světly a plášti pro jízdu v normálním městském terénu…?

Hrozný je pohled také na milé dámy na vesnicích, jak drtí cestu do obchůdku či hřbitov na těžkém horském kole s odpruženou vidlicí a kotoučovými, hydraulickými brzdami. Nebylo by lepší krosové, skládací či trekkingové kolo…?
Potřebuje dáma vážící 55 kilo opravdu kotoučové brzdy…?

A ony jsou podobné otázky kupodivu stále potřebné i pro ty „největší“ odborníky,kteří vědí málem vše. Nechá se amatérský závodním měřící 160 cm přesvědčit masáží sdělovacích prostředků a reklamy,že 29“ je ta nejlepší volba pro jeho ježdění? Či je snad nejlepší volba celoodpružené kolo na závody typu Jizerské padesátky,která se jede celá po upravených lesních cestách…?
Berme to tak,že každému bude vyhovovat něco jiného a výběr je opravdu dost široký. A vezměme prosím v úvahu i to,že v jednoduchosti je síla a krása. Čím víc je totiž kolo složitější,tím větší potřebuje péči a údržbu. Stojí tedy více peněz jak při nákupu tak na provoz. Ta nejlepší celoodpružená kola,by se měla repasovat po každých cca 300 kilometrech-co se systémů pružení týká. A jakékoli vychytávky ve formě chytrých systémů pružení péči o údržbu jen ztěžují. Podívejme se profesionální MTB peloton-kolik že % jezdců zde vozí celoodpružená kola…?

Tím Vás vůbec nechceme od odpružených kol odradit. Jízda na nich je jistě zajímavá a tak trošku jiná. Jen se Vás ptáme na to-využijete toto kolo? A nezpůsobí Vám nakonec víc starostí jak odpočinku a zábavy…?

Přijďte za námi,velice rádi Vám pomůžeme při výběru toho NEJLEPŠÍHO pro Vás. Ať se týká jak kol, tak i všech doplňků a oblečení.
Kolektiv prodejny SVĚT JÍZDNÍCH KOL.

 

 

 

Platební možnosti